Ten rozdział  pomocy zawiera kompletny przykład obliczeń dla CVRPTW, rozpoczynając od wprowadzenia danych a kończąc na generacji tabel z odległościami i czasami przejazdów. Zestaw danych to 55 lokalizacji we Wrocławiu. Przykład ponownie pokazuje sposób pracy z programem i jego możliwości. W tym przypadku program korzysta również z  OpenRouteService API.

Po uruchomieniu programu należy wybrać opcję Oblicz lub odpowiadającą jej ikonkę . Na ekranie wyświetlone zostaje okienko dialogowe 'Typ obliczeń i parametry', w którym początkowo należy wybrać zakładkę 'Dane'.



W zakładce 'Dane' wybieramy przycisk CVRPTW, który powoduje wyświetlenie kolejnego okienka dialogowego 'Dane CVRPTW'. Okienko to zawiera trzy opcje ale w tej chwili, tylko jedna jest aktywna: 'Dane na podstawie mapy (OpenRouteService)'. Opcja ta pozwala na budowę zestawu lokalizacji w oparciu o wprowadzane lub wczytane z pliku adresy i interakcję z OpenRouteService API.



Po wybraniu opcji 'Dane na podstawie mapy (OpenRouteService)', na ekranie pojawia się okienko 'Wprowadzanie danych dla CVRPTW (mapa)'. Mamy tutaj, podobnie jak dla innych wariantów VRP, dwie zasadnicze drogi wprowadzania danych. Pierwsza to wpisywanie adresów lokalizacji a druga, to wczytanie adresów z pliku.

Okienko 'Wprowadzanie danych dla CVRPTW (mapa)' składa się z dwóch zestawów informacji: Dane_1 i Dane_2. W pierwszym z zestawów należy wybrać ilość pojazdów, średni czas obsługi pojazdów oraz wpisać ładowność, w poszczególnych lokalizacjach. Maksymalna ilość pojazdów to 3. Jeśli w trakcie obliczeń optymalizacyjnych okaże się że zadanie może być wykonane mniejszą ilością pojazdów wówczas taka ilość zostanie wykorzystana. Zestaw Dane_2 obejmuje:

- dane adresowe - wpisujemy adres lokalizacji do pola edycyjnego 'Adres (np. Nowa 15, Warszawa...)'. Wzór adresu mamy w opisie pola edycyjnego (ulica i nr budynku, miejscowość). Adres może zawierać dodatkowe informacje np. kod pocztowy, województwo - szczególnie istotne w przypadku powtarzających się miejscowości

- ładunek dla danej lokalizacji

- okna czasowe dla poszczególnych lokalizacji; należy podać daty i czasy dla początków i końców okien czasowych, dla wszystkich lokalizacji. Każdy pojazd w zoptymalizowanej trasie powinien dotrzeć i wyjechać z wybranej lokalizacji w ramach jej okna czasowego. Formaty zapisu dat oraz czasu umieszczone są pod odpowiednimi polami edycyjnymi. Daty można również wprowadzać korzystając z przycisków 'Kalendarz'. Po użyciu takiego przycisku na ekranie pojawia się okienko z kalendarzem gdzie w prosty sposób można wybrać datę, która po zatwierdzeniu zostanie wstawiona w odpowiednie pole edycyjne daty.



W programie przyjęto, że dane dla pierwszej lokalizacji dotyczą bazy, z której wyruszają wszystkie pojazdy. Po każdym wpisaniu adresu, ładunku i okien czasowych należy te dane dodać do zestawu danych przyciskiem Dodaj. Po każdym dodaniu lokalizacji zmienia się zawartość pola 'Licznik' - ilość lokalizacji w zestawie. Jeśli chcemy usunąć aktualny wpis to korzystamy z przycisku Kasuj.

W drugim przypadku wprowadzania lokalizacji, wybieramy przycisk Z pliku i wówczas pojawia się standardowe okienko 'Otwórz', w którym wybieramy, z dowolnego miejsca na dysku, plik (z rozszerzeniem *.txt) z wstępnie przygotowanymi danymi czyli: ilość pojazdów, ładowność, średni czas obsługi, adresy lokalizacji, ładunki oraz okna czasowe. Formaty zapisu pliku są dostępne w przykładowych plikach.



Po wybraniu pliku, jego zawartość jest wczytywana a pole licznika lokalizacji, w okienku 'Wprowadzanie danych dla CVRPTW (mapa)', zostaje zmienione odpowiednio do ilości lokalizacji w pliku (tutaj 55 lokalizacji).

Niezależnie z której wersji wprowadzania danych skorzystamy, w każdej chwili można podglądnąć zestaw lokalizacji korzystając z przycisku Pokaż wprowadzone adresy. Po użyciu tego przycisku, na ekranie wyświetlane jest kolejne okienko 'Wybrane adresy CVRPTW', w którym mamy pokazany cały zestaw dotychczas wprowadzonych lub wczytanych z pliku adresów. Okienko to pozwala na modyfikację adresów, ładunku, okien czasowych lub ich usuwanie. Wystarczy przejść do wybranego rekordu, wprowadzić poprawki - zmodyfikować adres, ładunek, okna czasowe lub nacisnąć przycisk Kasuj - usunąć rekord. Po naciśnięciu przycisku Zakończ, wprowadzone zmiany będą zapamiętane a program powróci do okienka 'Wprowadzanie danych dla CVRPTW (mapa)'.



Użycie przycisku Zakończ, w okienku dialogowym 'Wprowadzanie danych dla CVRPTW (mapa)', powoduje uruchomienie procedury wyznaczania współrzędnych geograficznych dla wszystkich lokalizacji. Dla zestawu adresów wyznaczane są długości i szerokości geograficzne a na ich podstawie program wylicza współrzędne X, Y poszczególnych lokalizacji. W zależności od ilości lokalizacji operacje te zajmują od kilku do kilkunastu sekund - należy poczekać.



Po wykonaniu obliczeń na ekranie jest prezentowane okienko 'Wybór punktów trasy CVRPTW', w którym znajdują się wszystkie adresy lokalizacji, długości i szerokości geograficzne oraz współrzędne X, Y. Druga kolumna w tabeli pozwala dodatkowo zaznaczyć lub odznaczyć wybrany rekord, który będzie uwzględniany dalej w obliczeniach lub nie.



Po naciśnięciu przycisku Zakończ, program generuje mapę z lokalizacjami - należy poczekać na pojawienie się mapy na ekranie.



Każda z lokalizacji ma swój numer (nr). Jeżeli najedziemy myszką na wybraną lokalizację, to wówczas pojawi się podpowiedź, w której znajdują się numer lokalizacji oraz parametry okna czasowego.



W zakładce CVRPTW okienka dialogowego 'Typ obliczeń i parametry', możemy uruchomić obliczenia optymalizacyjne tras. Jeśli plik z danymi był wcześniej opracowany w zakładce Dane, to po przejściu do tej opcji, ścieżka do pliku danych jest automatycznie wczytywana do pola 'Plik danych'. Akceptując, przyciskiem Zatwierdź, wstępnie ustawione parametry obliczeń można natychmiast rozpocząć poszukiwanie najlepszych tras.

W zależności od zaznaczonych opcji, po wykonaniu obliczeń na ekranie zostają wyświetlone mapy: z lokalizacjami i/lub z trasami na mapie.



W takcie obliczeń wyświetlany jest komunikat, jak poniżej - należy poczekać na zakończenie obliczeń i wyświetlenie mapy (map).



W analizowanym przypadku, po pewnym czasie znalezione optymalne trasy zostają wyświetlone. Pierwsza trasa w kolorze zielonym, druga w czerwonym a trzecia w niebieskim. Korzystając z przycisku +- można mapę powiększać lub pomniejszać chociaż wygodniej jest to robić pokręcając kółkiem myszki. Można użyć również ikonki warstw, znajdującej się w górnym, prawym rogu mapy. Po jej kliknięciu można wyłączać | włączać widok poszczególnych tras.



Jeżeli najedziemy myszką na wybraną lokalizację na trasie, to wówczas pojawi się odpowiednia dla niej podpowiedź, w której znajdują się: numer lokalizacji, ładunek oraz parametry okna czasowego.



Jeżeli najedziemy myszką na wybraną trasę, to wówczas pojawi się podpowiedź, w której znajdują się: numer pojazdu (numeracja rozpoczyna się od 0), długość trasy w [m] oraz czas przejazdu tą trasą w [s].



Na kolejnej mapie mapy pokazane okienko z informacją dla drugiej trasy.



Ostatnią z tras z okienkiem informacyjnym pokazano poniżej.



Użycie przycisku Zakończ, w okienku dialogowym 'Typ obliczeń i parametry', powoduje jego zamkniecie i powrót do ekranu głównego programu. Odległości i czasy przejazdów dla optymalnych tras można wyznaczyć korzystając z opcji 'Wyniki | Odległości i czasy'  lub ikonki . Po uruchomieniu tej opcji na ekranie pojawiają się kolejno tabele z wynikami dla poszczególnych tras.

W górnej części tabeli wyników można modyfikować czas rozpoczęcia podróży oraz średni czas obsługi, w punktach pośrednich. Zmiany dokonane tutaj mogą pogorszyć jakość wyników. W tej chwili program nie przelicza ponownie trasy a jedynie modyfikuje czasy realizacji. 

Środkowa część tabeli zawiera kolejny numer adresu (kolejność optymalna), adres, odległość w [km], czas przejazdu pomiędzy dwoma lokalizacjami w [min] oraz całkowity czas przejazdu od punktu początkowego do danej lokalizacji. Tabela dla pierwszej trasy została umieszczona poniżej.



Dolna część tabeli zawiera podsumowanie ilości kilometrów trasy, całkowitego czasu przejazdu w [min] oraz całkowitego czasu przejazdu z uwzględnieniem czasów obsługi. Trasa rozpoczęła się od lokalizacji 'Zapolskiej 1, Wrocław' i na tej lokalizacji się kończy. Wyniki dla kolejnej trasy optymalnej pokazano poniżej.



Tabela z trzecią trasą jest umieszczona poniżej.



Korzystając z przycisku Drukuj możemy wysłać tabelkę na drukarkę lub do pliku 'pdf', jak pokazano poniżej. Na rysunku umieszczono wydruk tabelki z adresami, odległościami i czasami przejazdu dla trzeciego pojazdu.